Najczęstsze błędy hydraulików instalatorów oraz inwestorów.
Zobacz czego uniknąć aby nie popaść w dodatkowe koszty przerabiania instalacji hydraulicznych. Podczas prac hydraulicznych, planowania łazienki, planowania centralnego ogrzewania na inwestora oraz hydraulika, czyha wiele niemiłych niespodzianek. Zapoznaj się jakich błędów powinien strzec się hydraulik oraz inwestor.
1. Pierwszym i najpoważniejszym błędem jest przystępowanie do prac instalacyjnych, bez wyraźnego planu działania oraz ogólnego poglądu na całość od strony hydraulicznej.
Niejednokrotnie zdarza się, że inwestor ma plan w głowie na wygląd oraz urządzenia sanitarne jakie chce posiadać w swojej łazience. Jednak nie dopatrzył tego aby ująć to w projekcie we wczesnym etapie budowy domu lub kupna mieszkania. Doprowadza to do niechcianych a w późniejszym etapie i kosztownych przeróbek hydraulicznych.
2. Kolejnym błędem planowania hydrauliki w nowobudowanych domach jest wybranie złego pomieszczenia na umiejscowienie przyłącza wodnego lub zestawu hydroforowego.
Co na początku wydaje się niepotrzebne po kilku lub kilkunastu latach może okazać się nieodzowne – odkamienie lub odżelazienie wody może być potrzebne po kilku latach. Do tego stosowane są różnego rodzaju filtry i urządzenia. Należy pomyśleć nad tym zawczasu żeby nie wybrać pomieszczenia, które będzie na to za małe.
3. Ustawienie i zaplanowanie szczelnego zbiornika na szambo w taki sposób aby wóz asenizacyjny, nie musiał wjeżdżać na teren posesji inwestora.
Najkorzystniej ułożone przyłącze do odbioru szamba powinno być usytuowane na ogrodzeniu nie dalej niż kilka metrów od wjazdu na posesję. Takie rozwiązanie umożliwi wywóz szamba w sytuacji gdy nikogo nie będzie w domu.
4. Czwartym z błędów, które można napotkać jest wykonanie instalacji hydraulicznej z rur miedzianych – w rejonach gdzie woda jest miękka.
Woda miękka wpływa znacząco na korozję rur miedzianych. Sytuacja taka może występować jedynie w niewielu miejscach Polski południowej oraz południowo-zachodniej gdzie należy przeprowadzić badania wody.
5. Czasami zdarza się, że instalator hydraulik nie zabezpieczy nas odpowiednio przed skutkami zmian ciśnienia lub przegrzania wody, które może powodować oparzenia.
Zmiany ciśnienia wypływającej wody z kranu lub jej temperatury są irytujące lub nawet niebezpieczne. Zaraz po wodomierzu należy wstawić ogranicznik ciśnienia – zawór który należy ustawić na 2,5 – 3 barów. Natomiast w instalacjach gdzie wodę ogrzewają kotły, kominki z płaszczem wodnym lub instalacje solarne – na przewodzie z ciepłą woda należy zainstalować termostatyczny zawór przeciwoparzeniowy – ustawiony na 50-55 stopni C.